Od mojego postu o czworokątnych zastawach, cieszącego się zaskakującą dla mnie popularnością, minęło już trochę czasu. Postanowiłam temat odświeżyć, ponieważ w ciągu dalszym nie znalazłam swojej zastawy idealnej. W ciągu dwóch lat zdążyłam odkochać się w zastawach tego typu i myśli skierowałam ku klasyce.
Problem jednak polega na tym, że moja zastawa idealna musi być bez wzorków, nie może mieć talerzy o zbyt dużej średnicy (czytał ktoś Beztroskie jedzenie?), a także, jeżeli tylko się uda - bo już straciłam nadzieję - być produkcji polskiej, bo mam poczucie, że kupując zastawę polską, będę głosować portfelem. Co jednak zrobić, gdy czołowi polscy producenci porcelany stołowej nie mają pojęcia, że warto zainwestować w dobry projekt strony www i nieraz zwykłe sklepy internetowe prezentują ich porcelanę lepiej - to uważam za ogromny problem polskich firm produkujących porcelanę.
Czego oczekuję od zastawy idealnej? Najłatwiej byłoby powiedzieć - powiem, jak zobaczę. Jednak mogę pewne cechy określić natychmiast:
1. Chcę, by na talerz można było nalać sos i nic się nie wylało - dlatego odpada zastawa ZEN firmy Karolina, bo choć moim zdaniem piękna - jest zupełnie niepraktyczna (dodatkowo talerz obiadowy ma 28 cm średnicy).
Zen by Karolina - filizanka.pl |
2. Jeżeli zechcę podać schabowego z ziemniakami będzie on wyglądał równie dobrze, jak orientalne sushi - zastawa powinna być więc uniwersalna - nadmierne ozdoby odpadają, jak już wspominałam.
3. Jednocześnie, zastawa nie może zbytnio przypominać talerzy restauracyjnych, czy barowych. Ich forma nie może być więc zbyt prosta ani nadmiernie używana w knajpach. Może mam mało wybredny gust, ale zastawy IKEI całkiem mi się podobają. Niestety, nie mogę zasiadać do obiadu mając skojarzenie z bufetem - chcę, by moja zastawa budziła skojarzenie domowości i... dobrego smaku (rozumianego w każdym możliwym wymiarze ;)) - w końcu to zakup na lata! Chcę dokonać właściwego wyboru. Ikea odpada...
DINERA - ikea.pl |
Okej, więc jakie zastawy mi się podobają? Trafiłam ostatnio na firmę Villa Italia - nie jestem do końca pewna, czy jest to firma polska, wiele stron ma tę nazwę w domenie, wiele opisuje samą porcelanę i proces jej tworzenia, że wzory projektowane są w Mediolanie... Ale kto wyjmuje te cuda z pieca - już nie wiadomo.
Oto kolekcje które mi się podobają:
Sense - Villa Italia - bellodecor.pl |
Dzbanek z kolekcji TIME - DUKA |
Nie da się ukryć, że kolekcja Sense (powyżej) jest całkiem podobna do zastawy Time dostępnej w Duce. Zastanawiam się, czy jajowatość tej zastawy (talerze nie są idealnie okrągłe), nie będzie mnie denerwować podobnie, jak dzisiaj zastawy kwadratowe. Mimo że uważam, że są urocze, nie zdecydowałabym się mieć je jako TĘ zastawę na co dzień. Nie znalazłam niestety ceny dzbanka ze zdjęcia, ale musicie przyznać, że mają w sobie podobne akcenty:
Spirit by Villa Italia - tasso.pl |
Ciekawe wzornictwo ma również kolekcja Spirit, również z Villa Italia. Podoba mi się to "cieniowanie" talerzy. Niestety zdjęć w internecie jest tak mało, że ciężko właściwie ocenić jak to może wyglądać. Kolor ecru.
Na razie będę polować dalej. Mój post kończę kilkoma znaleziskami, na które trafiłam przypadkowo, zbierając materiał do tej notki. Na zdjęciu poniżej zastawa kwadratowo-owalna australijskiej firmy MAXWELL&WILLIAMS, kolekcja Cashmere Square:
Cashmere Square by Maxwell&Williams - prezentbox.pl |
Villeroy&Boch (zdjęcia poniżej pochodzą ze strony namoimstole.pl - brawo dla twórców, godne uzupełnienie niepokonanego w przejrzystości i estetyce, filizanka.pl):
Villeroy&Boch - Flow |
Villeroy & Boch - New Cottage |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz